Chór flisacki

CHÓR FLISACKI

Jakie były początki?

W 1972 roku ksiądz Józef Lizak wówczas wikariusz i młody organista Stanisław Kwolek utworzyli kilkuosobowy chór męski. Kolejna próba podjęta została w 1975 roku. Inicjatorką utworzenia chóru tym razem już mieszanego, czterogłosowego była Melania Wójcik – kierownik biblioteki, wielka pasjonatka, animator i orędownik kultury. Początkowo chór działał przy Ulanowskiej Gminnej Spółdzielni. Jego kierownikiem i dyrygentem był Władysław Witkiewicz – muzyk, emerytowany profesor konserwatorium. Po dwóch latach kierownictwo chóru przejął organista Stanisław Kwolek i towarzyszył mu wiernie aż do września 1999 roku. 6 września chórzyści stracili dyrygenta i przyjaciela. Odszedł człowiek, który umiał zaczarować organy i ludzkie głosy złożyć w harmonijną kaskadę brzmień, człowiek, po którym pozostały dobre wspomnienia, po którym pozostało miejsce wypełnione pamięcią i wdzięcznością. W 1999 roku nową dyrygentką została Alina Grzybowska – nauczyciel Zespołu Szkół w Ulanowie. W roku 2005 chór obchodził swoje 30 lecie. Wiele osób na przestrzeni tych 30 lat może powiedzieć o sobie, że śpiewało w Ulanowskim chórze. Jest też kilka osób wyjątkowych, osób, które swą przygodę ze śpiewem rozpoczęły 30 lat temu i śpiewaniu pozostały wierne do dziś. Są to:

• Zofia Ruszkiewicz
  • Janina Mizińska
  • Stanisława Łukaszczyk
  • Stanisława Czarnota
  • Ewa Szoja

W sposób szczególny zapisały się również niektóre rodziny, bo prawie wszyscy ich członkowie służyli swym talentem w chóralnych szeregach. To rodzina Sałęgów, Chmielowskich i Michałkiewiczów.