Artyści

Gminne Centrum Kultury
ul. Tadeusz Buli 8,37-410 Ulanów

48 158763014
gckulanow@op.pl

|
Super User
Kategoria:

POEZJA

HENRYK GĄTARZ ur. 9 lipca 1940 w Bielinach. Ukończył AWF w Krakowie w 1963r. Przez 37 lat pracował w Liceum Ogólnokształcącym w Ulanowie jako nauczyciel wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego. Obecnie na emeryturze. Oprócz zainteresowań zawodowych poświęcał swój czas historii, przyrodzie i ochronie środowiska. Interesuje się regionalizmem, a szczególnie tematyką flisacką i historią Ulanowa. Od lat pisze także wiersze. Zadebiutował w 1992 r. w "Ziemi Ulanowskiej". Publikował również w "Sztafecie" i "Nowinach". Dwukrotnie wyróżniony w konkursie poetyckim "Wrzeciono". Autor tomiku wierszy "Znad Tanwi i Sanu" (Wydawnictwo Sztafeta, Stalowa Wola 2004).

"Ulanowski Retman"


Twarz mu spłukały deszcze letnie,
Słońce spaliło, wiatr poorał,
Nie czas retmanie na spoczynek,
Już tratwy płyną - rzeka woła.

Posłuszny nakazowi chwili,
Tak jak to czynił cech retmański,
Stawał na tratwie wśród oryli,
Kierunek jeden - żuraw gdański.

Nie miał tajemnic San zielony,
Bliską mu byłą Wisła szara,
Prawej, czy lewej trzymać strony,
Rozstrzygać musiał już od zaraz.

Wcale nie łatwo być flisakiem,
A jeszcze trudniej być retmanem,
Gdy kolor wody juz jest znakiem,
A tratwa zmierza gdzieś w nieznane.
Zblakną wspomnienia ciągle żywe,
Hen gdzieś zostały lata młode,
Jeszcze się przyjdzie nieraz zdziwić,
Że tak pokochać można wodę.

Henryk Gątarz, czerwiec 2000

 

 

|
Super User
Kategoria:

MALARSTWO

ZYGMUNT CIOSMAK - ur. w 1958r. Ukończył UMCS w Lublinie (1982r.), Wydział Pedagogiki i Psychologii, kierunek wychowanie plastyczne. Obecnie pracuje jako nauczyciel w Zespole Szkół w Ulanowie. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek.
Najważniejsze wystawy:
Wystawy indywidualne:
 • 1979 - Gaqleria "KONT", Lublin - rysunek
 • 1980 - Galeria "HALL", Lublin - grafika
 • 1981 - Klub "Masza", Lublin - malarstwo
Wystawy zbiorowe:
 • 1979 - Galeria "HALL", Lublin - malarstwo
 • 1981 - Klub "ABC", Lublin - malarstwo
 • III nagroda za zestaw obrazów olejnych:
  "Wsi spokojna", "Skrucha przed posiłkiem", "Koń trojański"
TADEUSZ BRONKIEWICZ, artysta urodzony w 1974 roku w Ulanowie. Członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie.
Przedstawiciel młodego pokolenia twórców, którzy w nowatorski sposób ujmują świat zewnętrzny i świat emocji.
Posługujący się wieloma środkami wyrazu artystycznego, lubiący dynamikę i różnorodność twórczą, sięga po różne techniki plastyczne, często łącząc je ze sobą. Pracuje w ojelu, akrylu, pasteli, akwareli, jak również, w rzeźbie i grafice.
W dorobku artysty, do roku 2009, odnajdujemy wystawy:
 • Galeria „Da Vinci” w Nowym Sączu (2002 r.)
 • Galeria „Przy Bramie” (2003 r.)
 • „Le Coupe Gorge” w Paryżu (2008 r.)
Oficjalna strona artysty: www.bronkiewicz.pl

|
Super User
Kategoria:

KOWALSTWO ARTYSTYCZNE

JACEK DĄBAL - Fascynacji metalem uległ pod koniec lat 80-tych, gdy za niewielką sumę odkupił od tarnobrzeskiego geesowskiego sklepu kuźnię. Początkowo uczył się kowalstwa dla siebie, próbując tworzyć pierwszą broń. Po skończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pracował jako scenograf filmowy. Nawiązane w tym okresie kontakty w świecie filmowym i wcześniejsza współpraca z bractwami rycerskimi w kraju zaowocowały pierwszym zamówieniem na wykonanie broni białej do filmu Jerzego Hoffmana "Ogniem i mieczem". Artysta wykuł wtedy szable, czekany, nadziaki i buławy. Z polskimi filmowcami artysta współpracuje od lat. Wykonywał broń dla bohaterów wszystkich historycznych produkcji ostatnich lat - "Ogniem i Mieczem", "Quo Vadis", "Pan Tadeusz", "Zemsta", "Stara baśń".... Oręż, którym posługują się bohaterowie filmów powstał w niewielkiej kuźni w Żabiu pod Ulanowem. - Nad bronią do filmu "Stara baśń" pracował przez dwa miesiące. Robił miecze i topory dla wikingów, saksy - czyli krótsze od mieczy noże służące do walki wręcz np. po abortażu na okręt, młoty bojowe, włócznie. Również szable i dziryty dla Waregów, Słowian znad Donu, stanowiących przyboczną straż Popiela. Wykonał też młot Thora - dwuobuchowy młot bojowy używany w krajach skandynawskich w Viii-X wieku. Aby zwiększyć autentyzm artysta specjalnie postarza piękne, błyszczące zbroje, poddaje je specjalnym działaniom, by wyglądały na stare, zardzewiałe. "Legionista walczył w deszczu i słońcu i nie miał czasu polerować swojej zbroi. Moja zbroja też nie może być lśniąca w słońcu. Musi być zardzewiała, podniszczona, taka jak w starożytności, prawdziwa". Obecnie Jacek Dąbal jest uznawany za najlepszego miecznika, szabelnika i płatnerza w Polsce.